Valtice jsou vinařským centrem již odnepaměti a je zde kromě vinných sklepů a rozsáhlých vinic také v provozu Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny a také Střední vinařská škola. Kdo z vás sem zamíří a ubytuje se přímo ve městě, nebo v nedalekém hotelu Mikulov https://mikulov.galant.cz/, či u zámku Lednice, pravděpodobně bude mít zájem této skutečnosti využít a ochutnat některý ze světoznámých produktů, případně se něco bližšího dozvědět o pěstování, sklizni a zpracování vinné révy.
Neměli bychom ovšem zapomínat, že Mikulov a Valtice – to je oblast příhraniční s Rakouskem, a že byla doba, kdy jsme nebyli součástí Evropské unie nebo Rakousko-uherské monarchie. Není to tak dávno, co se ještě kolem Valtic pnul ostnatý drát, protitankové zátarasy, vysoké střílny a především velmi přísně střežené neproniknutelné pásmo, nazvané příznačně „Železná opona“.
Nezapomenutelné retro muzeum
Muzeum železné opony – tak se jmenuje objekt, který byl vybudován právě v místech, kde dříve tato zátarasy stály. Je přístupný celoročně buď autem, anebo na kole, je totiž umístěn přímo na příhraniční cyklostezce Greenways Praha – Wien, ovšem směřují tudy ještě další stezky pro pěší i cyklisty.
Veškeré vybavení interiéru je sestaveno tak, jako bychom snad v této době stále žili, jakmile vstoupíte dovnitř, kupříkladu do kanceláře velitele jednotky pohraniční stráže, bude vám připadat, že jste součástí tohoto procesu, a že se muži v uniformě každou chvíli objeví.
V místnosti je vše v dokonalém retro stylu – dobové linoleum, záclony a závěsy, nábytek, informační tabule a nástěnky, obraz státníka Gustáva Husáka, telefonní aparáty, stolní lampa, psací stroj, lékárnička, aktovka a dokonce i funkční rádiový přijímač. Z dalších rekvizit můžeme jmenovat láhve od limonády, mechanický budík, státní znak, dobovou vojenskou topografickou mapu, samopaly vzor 58, telefonní ústřednu TU-11 a vojenské telefonní přístroje TP-25.