Město České Budějovice je samo o sobě překrásné, odmysleme si jen okrajová sídliště, která ostatně lemují každou větší aglomeraci, a zaměřme se na jeho centrum. Leží na soutoku dvou významných řek – Malše a Vltavy, nedaleko odtud se rozprostírá čtvercové náměstí Přemysla Otakara II. lemované malebným podloubím a nádhernými domovními fasádami, to vše můžete pozorovat z Černé věže, anebo se usadit v některé kavárně či cukrárně a vnímat tu úžasnou atmosféru, která tu panuje. Centrum města je obestřeno stále zelenými parky – Mlýnská stoka, Háječek a Dlouhá louka a na ní navazující rozsáhlou Stromovkou, tím pádem tu nemáte pocit těsného sevření, které je v jiných městech typické, a kde se cítíte jako v šedém, betonovém studeném labyrintu.
Proto jsou také Budějce, jak se jim slangově přezdívá, tak oblíbeným turistickým cílem, a nutno podotknout, že je jejich krása srovnatelná s historickou Prahou, anebo s Českým Krumlovem. To ale není vše, jak si lze této podmanivé krajiny užít, můžete se odtud vydat podél nebo proti proudu Vltavy některou z cyklotras, buď na Hlubokou nad Vltavou, anebo na opačnou stranu k Boršovu a směrem na Zlatou Korunu a Dívčí Kámen.
Využijete-li ubytování Rudolfov u Českých Budějovic, případně některý z penzionů poblíž centra, můžete usednout do auta a vydat se k přírodním krásám a historickým památkám v blízkém okolí, které rovněž stojí za zhlédnutí:
Rudolfov a Hlincova Hora – odtud je ten nejkrásnější výhled na panorama města Českých Budějovic, jaký si můžete dopřát.
Vzdálenější východní směr – Třeboň, rybník Rožmberk, rybník hejtman u Chlumu u Třeboně, Stráž nad Nežárkou. Tyto klenoty byste neměli minout.
Severovýchodní směr – Nadějská rybniční soustava, Veselí nad Lužnicí, Veselské pískovny – něco pro milovníky romantiky – ve Veselí jste z Budějovic po dálnici za dvacet minut.
Jižní a jihozápadní směr – přehrada Římov na řece Malši, Zlatá Koruna, Český Krumlov, Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod, přehrada Lipno – místa, kde je každý další komentář zbytečný.