Česká měna přestává být lákavá pro zahraniční investory právě díky dlouhodobé ztrátě svojí hodnoty vůči euru. Na začátku července klesla o dalších dvanáct haléřů.
Pod tlakem je koruna právě již delší dobu a zůstává pod ním i nyní. Neklesá však na základě nějaké regionální situaci či na základě nějakých zvláštních zpráv z naší země. Odborníci na ekonomickou situaci říkají, že celý tento trend svědčí o tom, že právě potenciál domácí měny přestává být zajímavým pro zahraniční hráče trhu, kteří mohou držet velké objemy korun a ty přestávají směrem k nám využívat k investicím.
Jak bylo uvedeno, na začátku roku se koruně dařilo a v únoru roku 2018 tak dosáhla za pět let své nejvyšší hodnoty, a tedy nejsilnějšího postavení. Bylo to 25,17 Kč / EUR. Na začátku července však oslabila koruna až na hodnotu 26,16 Kč / EUR, což, jak je vidět, je téměř koruna za pět měsíců.
I když na situaci kolem koruny nemají přímo vliv žádné konkrétní zprávy z našeho regionu, má na vývoj koruny vliv právě rozhodnutí České národní banky, která zasahuje od dubna roku 2017 do vývoje úrokové sazby na úvěrech. Celkově již Česká národní banka zvýšila sazbu o celý jeden procentní bod na jedno procento.
K tomu se ještě můžeme podívat na americký dolar, vůči kterému byla hodnota koruny k poslednímu únoru 20,82 Kč / USD a nyní k prvnímu červenci to bylo 22,343 Kč / USD.
Oproti předpokladům ekonomů na letošní rok tedy koruna oslabuje. Nejen téměř o korunu klesla svojí hodnotou vůči euru, ale také téměř o dvě koruny vůči americkému dolaru. Odliv kapitálu z prostředí menších a rozvíjejících se trhů se začíná projevovat a dotýká se dále koruny.
Ani podle největších odborníků není působení vnějších vlivů schopna zvyšováním sazeb eliminovat v plné výši Česká národní banka, a tak se dá říci, že aniž by se bral ohled na výše uvedené zvýšení úrokových sazeb, bude klesat hodnota koruny vůči euru a bude dále klesat.