Dnes je již jasné, že globální změny klimatu představují poměrně značnou hrozbu nejen pro různé ekosystémy, ale dokonce i pro náš druh. Koneckonců sucha následovaná dlouhodobými přívalovými dešti a extrémní projevy počasí jako jsou hurikány či tornáda i v místech, kde se dříve nevyskytovaly, rozhodně nejsou nic příjemného.

 

Je tedy jen pochopitelné, že se lidé snaží stále více následky tohoto procesu zvrátit, nebo alespoň zmírnit. Bohužel, je toho jen málo, co může běžný člověk udělat. I proto se chytá prakticky každého stébla. A jedním z nich je podpora vysazování stromů, což je aktivita, která je nyní poměrně značně rozšířená. Otázkou však je, zda to skutečně pomůže.

 

lesní požár

 

V první řadě je potřeba si říci, co od toho lidé očekávají. Stromy jsou vnímány jako velcí producenti kyslíku, a hlavně odebírači oxidu uhličitého ze vzduchu. Díky tomu by měly pomoci snížit jeho množství. Dále také snižují teplotu vzduchu a pomáhají zadržovat vodu, což je v období sucha velmi důležité. To vše je pravda, avšak je zde i ono „ale“. Situace zkrátka není tak černobílá, jak se zdá.

 

V první řadě je zde fakt, že ačkoliv stromy skutečně produkují kyslík a snižují obsah oxidu uhličitého, není tento efekt až tak velký, jak by se mohlo zdát. Fotosyntéza totiž funguje pouze v době, kdy svítí Slunce. V noci se proces obrátí, tedy strom absorbuje kyslík a produkuje oxid uhličitý. A vzhledem k poměru zelené části s chlorofylem k celkovému objemu stromu se celý proces prakticky vyrovná – jednoduše řečeno, co strom vyrobí během dne, v noci spotřebuje.

 

zdravá lesní krajina

 

Pokud jde o snížení teploty, pak ano, pod stromem je skutečně chladněji. Je to díky procesu evaporace, kdy se z listí odpařuje voda, díky čemuž se ochlazuje vzduch – na podobném principu funguje i naše pocení. Ovšem tento efekt je skutečně jen velmi, velmi lokální, v podstatě jen pod daným stromem, a ačkoliv je rozhodně příjemný, na celkovou teplotu příliš vlivu nemá.

 

Co se zadržování vody týče, tak ano, především ve svažitých krajinách fungují v tomto ohledu velmi dobře. Avšak v těch rovinatých jsou mnohem lepší mokřady a inundační území. Ty totiž dokáží zadržet vody podstatně více.

 

Je tedy vidět, že ani vysazování stromů není tak skvělým řešením, jak by se mohlo zdát. Je však pravdou, že je to lepší, než nic.