O pěstování bonsají toho bylo za posledních třicet let napsáno skutečně mnoho. Každý japonský pěstitel těchto miniatur vám ovšem řekne, že krása bonsají není v nekonečných znalostech o jejich pěstování, tvarování či zálivce. Pokud totiž chcete mít věrné, ale mnohem menší, kopie divoce rostoucích stromů, musíte především znát něco o životě stromů a vlastnostech dřeva. Každý asi ví, že stromy a keře jsou vytrvalé rostliny s dřevnatými stonky. Stromy jsou zpravidla tvořeny jedním kmenem, ze kterého v určité výšce začnou vyrůstat postranní větve. Oproti tomu keře mají několik hlavních větví, které se rozdělují hned u země. Pro pěstování bonsají jsou tak nevhodnější stromy, i když nádhernou bonsai lze vytvarovat i z některých keřů.
Trpělivost především
Základním pravidlem při pěstování bonsají je být trpělivý. Oproti pěstování zeleniny, jednoletých okrasných květin či travin, uvidí každý pěstitel výsledky své práce nejdříve za několik měsíců. Skutečnou bonsaj, která vykazuje prvky běžné v přírodě, se ovšem podaří vytvořit až za mnoho let. Proto se začátečníkům doporučuje koupit si první nenáročnou bonsaj již předpěstovanou a na ní se učit způsoby tvarování. Kdo chce ovšem poznat všechny záludnosti této techniky, může zajít v době vegetačního klidu do lesa a po předchozím souhlasu majitele si vykopnou nějakou náletovou dřevinu. Ideálním je modřín opadavý o výšce asi dvaceti centimetrů. K experimentům se také velmi hodí habr obecný. Oba tyto druhy jsou totiž velmi tvárné a při špatném řezu se rána brzy zacelí.
Způsoby tvarování
Způsobů pěstování bonsají je velmi mnoho. Základem je přesadit stromek do mělké misky. Trh dnes nabízí řadu tvarů i velikostí, ale je lepší se předem poradit s odborníky. Bonsaje tvořené z dřevin našeho podnebného pásma, se totiž musí pěstovat na balkoně či na terase. Proto je nutné je zalévat i v zimě. Právě špatná zálivka v zimním období bývá první chybou pěstitelů.
Bonsaje se tvarují čtyřmi základními způsoby:
· Řezem (pomocí řezu se dosahuje základního tvaru bonsaje)
· Drátem (tenkým drátem se opatrně omotá větev, kterou díky tomu můžeme tvarovat)
· Zaštipováním (likvidací zbytečných pupenů docílíme silnější větve)
· Zátěží (pokud chceme držet tvar svislých větví, můžeme použít drobnou zátěž přivázanou na konce větví.